Pētījumi
BioMedPharm projekts paredz septiņu starpinstitucionālu un multidisciplināru pētniecības pilotprojektu īstenošanu, iegūstot vairākus inovatīvus produktus un tehnoloģiskos risinājumus.
- Integratīva biomarķieros balstīta kardiovaskulāro un metabolo slimību prevencija, personalizēta terapija un zāļu mērķu identificēšana
Projekts vērsts uz jaunu un personalizētu novērošanas, diagnostikas un ārstniecības metožu un paņēmienu radīšanu, ieviešot klīniskajā praksē jaunākos atklājumus un tehnoloģijas. Tas ļauj uzlabot Latvijas iedzīvotāju dzīvildzi un dzīves kvalitāti. Vadītāji: prof. Andrejs Ērglis un prof. Aivars Lejnieks.
- Antimikrobiālās rezistences (AMR) ekosistēma veselības aprūpes un vides objektos
Ieviešot zinātnē “Vienas veselības” koncepciju projekts paredz apkopot informāciju par antimikrobiālās rezistences izplatību, veidot risinājumus tās ierobežošanai, kā arī piesārņojuma līmeņa samazināšanai. Vadītājs: prof. Aivars Bērziņš.
- Jaunu infekcijas slimību ārstēšanas līdzekļu izstrāde
Projekts vērsts uz SARS-CoV-2 attīstībai būtisku enzīmu, konkrēti nsp14 un nsp 16, selektīvu inhibitoru atklāšanu ar mēķi attīstīt jaunus līdersavienojumus plaša spektra vīrusu infekciju apkarošanai. Vadītājs: prof. Kristaps Jaudzems.
- Jaunu pieeju izstrāde Alcheimera slimības ārstēšanai un izkaisītās klerozes biomarķieru identificēšana
Projektam ir divi galvenie mērķi – iegūt vakcīnas kandidātus Alcheimera slimības novēršanai un izstrādāt statistisko modeli izkaisītās sklerozes recidīvu prognozēšanai pacientiem. Vadītājs: prof. Kaspars Tārs.
- Tehnoloģijas zāļu vielu un transportformu, t.sk. biomateriālu iegūšanai
Projekts vērsts uz innovatīvu kaulaudu audzēju terapijas izveidošanu un pēcoperācijas audu atjaunošānās veicināšanu. Pētījumu mērķis ir izveidot rekonstruktīvajā ķirurģijā pielietojamu personalizētas implantu izgatavošanas metodoloģiju. Trīsdimensionālas veidnes tiks piemērotas lokālai zāļvielu piegādei un kontrolētai izdalīšanai. Vadītāja: Dr. Dagnija Loča.
- Vēža pētniecība, t.sk. diagnostikas un terapijas metodes
Ieviešot inovatīvas tehnoloģiskas koncepcijas vēža diagnostikai un attīstības prognozēšanai, plānots sniegt ieguldījumu augstas pievienotās vērtības radīšanā. Plānots atrast jaunus biomarķierus un izveidot platform u pretvēža zāļu atklāšanai. Līdztekus tam tiks iegūtas jaunas zināšanas par vēža attīstības bioloģiskajiem mehānismiem, zāļvielu konstruēšanu, mitohondriju funkcijām un starpšūnu komunikāciju audzēju mikrovidē. Vadītājas: Dr. Aija Linē un Dr. Zanda Daneberga.
- Lielo datu virzītās precīzijas medicīnas ieviešana (vadītājs: prof. Jānis Kloviņš)
Projektā plānots radīt adaptīvu informācijas tehnoloģiju rīku poliģenētisko risku prognozēšanai Latvijas iedzīvotāju populācijā. Tiks pārbaudīta izveidotā instrumenta efektivitāte izplatītāko multifaktoriālo saslimšanu riska prognozēšanā un plānots izstrādāt rekomendācijas tā integrēšanai esošajās slimību prevencijas un ārstēšanas programmās. Vadītājs: prof. Jānis Kloviņš.